X

اخبار

به منظور بررسی و رفع مشکلات واحد های صنعتی مستقر در شهرستان ایجرود

هشتادمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان برگزار شد

هشتادمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان با حضور اعضا و به ریاست استاندار زنجان با تاکید بر رونق تولید، رفع مشکل مالیاتی و تصرف اراضی، توسعه شهرستان ایجرود و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی مستقر در این شهرستان برگزار شد.

پنجشنبه, 29 فروردین,1398
نسخه چاپی
هشتادمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان برگزار شد

 تفویض اختیار، فرآیند رسیدگی را تسریع می بخشد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و دبیر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان گفت: بر اساس راهبردهایی که وزارت صمت برای رونق تولید ترسیم کرده، برنامه‌های جداگانه‌ای تدوین شده و نقشه راه تولید در استان است.

ناصر فغفوری با اشاره به تفویض اختیارات ستاد ملی به کارگروه استانی خاطرنشان کرد: تمام مصوبات استانی در قالب مصوبات ملی ابلاغ می شود که اهمیت کار ما را برای اجرای مصوبات، بالا برده و فرآیند رسیدگی به مشکلات واحدها را تسریع می‌بخشد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال 96 تاکنون حتی یک واحد به واحدهای تعطیل استان اضافه نشده است افزود: با تلاش‌های صورت گرفته و مصوبات کارگروه، 25 واحد تعطیل در سال 96 و 11 واحد نیز در سال گذشته راه اندازی شده و به چرخه تولید بازگشته‌اند.


** ایجاد خط آهن برای کاهش هزینه حمل و نقل

مدیرعامل شرکت صنایع کشاورزی و کود زنجان در این جلسه با اشاره به برخی مشکلات این شرکت گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم، خط آهن زنجان- بیجار است که علاوه بر این شرکت برای سایر صنایع موجود در شهرستان ایجرود نیز مهم است.


محمدرضا مدیری با بیان اینکه هزینه حمل و نقل در طرح توجیهی بین 20 تا 22 دلار فرض شده است خاطرنشان کرد: در صورت ایجاد خط آهن، این هزینه به زیر 10 دلار کاهش می‌یابد که بر این اساس خواستار پیگیری تخصیص بودجه و ایجاد این خط آهن از سوی مدیران استان هستیم.
وی تکمیل خط انتقال آب شرکت را مشکل بعدی خواند و تصریح کرد: طول این خط 14 کیلومتر است که 10 کیلومتر تکمیل شده و شرکت آب منطقه‌ای هنوز منابع کافی برای تکمیل 4 کیلومتر باقی‌مانده نداده است.

مدیری، واگذاری اراضی خریداری شده برای شهرک صنعتی صنایع عمومی پتروشیمی را مشکل بعدی خواند و اظهار داشت: تامین برق مجموعه و تخصیص آب مربوط به شهرک صنعتی صنایع عمومی پتروشیمی نیز از مشکلات بعدی است که نیاز به مساعدت مدیران استان دارد.

** خط آهن، یکی از اولویت های مهم استان است

فرماندار ایجرود نیز ایجاد خط آهن را یکی از طرح‌های مهم و اولویت‌دار استان خواند و گفت: این موضوع می‌تواند در آینده یکی از مطالبت شهرستان باشد که باید اهمیت ویژه‌ای به آن داده شود.
توحید سلیمی خاطرنشان کرد: 4 واحد تولیدی در این شهرستان وجود دارد که مصالح اولیه ساختمان را تولید می‌کنند لذا اگر خط آهن ایجاد شود هزینه حمل و نقل عمومی را کاهش می‌دهد.
وی با بیان اینکه ایجرود جزء شهرستان‌های محروم کشور است تصریح کرد: سند توسعه این شهرستان نیز تدوین و رونمایی شده و بر این اساس حتما باید فعالیت‌های اقتصادی، اشتغال زا و اجتماعی مناسبی برای توسعه این شهرستان انجام شود.


** مدیران برای راه اندازی شرکت، مساعدت کنند


مدیرعامل شرکت توسعه صنایع روی خاورمیانه نیز با بیان اینکه هدف از سرمایه‌گذاری، ایجاد 2 هزار شغل پایدار در استان است، گفت: این شرکت که 17 هکتار مساحت دارد با 2 مشکل محیط ریست و منابع طبیعی روبه‌رو است که به همین دلیل از اسفند سال گذشته تعطیل شده است.
ابراهیم جمیلی با بیان اینکه در زمان تحویل شرکت، 55 نیرو شاغل بودند خاطرنشان کرد: در زمان تحویل شرکت، 55 نفر نیرو وجود داشت که امروز 130 نفر بیمه‌شده و 70 نفر نیز در کارهای عمرانی و ساختمانی مشغول هستند اما مشکلات فوق، شرکت را به تعطیلی کشانده است.

وی افزود: تاکنون 440 میلیارد ریال هزینه شده و 2 ماشین خارجی و یک کوره نیز ثبت سفارش شده و در حال خریداری است که از مدیران استان انتظار می‌رود برای راه‌اندازی این واحد مساعدت لازم را داشته باشند.

2هزار 400 هکتار زمین برای پروژه های توسعه ای در ایجرود واگذار شده است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان نیز با بیان اینکه تاکنون 2 هزار و 400 هکتار زمین در شهرستان ایجرود برای پروژه‌های توسعه‌ای، واگذار و تخصیص داده شده است گفت: از شرکت‌های بزرگ انتظار می‌رود مسائل حقوقی را بیشتر مد نظر قرار دهند.

خلیل آقاجانلو تصریح کرد: 3 هکتار از اراضی شرکت توسعه صنایع روی خاورمیانه جزء مستثنیات است که سوله اصلی در آن ساخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: 5 هکتار جزء اراضی ملی و 9 هکتار نیز متعلق به اداره کل راه و شهرسازی است.
آقاجانلو افزود: تخلف این مجموعه در چند مرحله اخطار کتبی داده شده و اکنون پرونده در مراجع قضایی در حال پیگیری است.

** مالیات، مهمترین مشکل شرکت سیمان خمسه است

مدیرعامل شرکت سیمان خمسه نیز با بیان اینکه این شرکت، ریالی بدهی معوقه به دستگاه‌های اجرایی و کارگران بر گردن ندارد گفت: این قانونمندی سبب شده تا دستگاه‌های اجرایی نیز شرکت را در مشکلات پیش آمده کمک کرده و حل نمایند.

سهند فلاحی با بیان اینکه پذیره‌نویسی سیمان خمسه در سال 83 آغاز شده است خاطرنشان کرد: کل مبلغ جمع شده 200 میلیارد ریال بود که صرف احداث ساختمان و ابنیه شد.

وی افزود: دستگاه‌های مورد نیاز در سال 92 و با سرمایه‌گذاری یک هزار و 800 میلیارد ریالی سرمایه‌گذاران خریداری و شرکت به بهره‌برداری رسید.

فلاحی با بیان اینکه بهره‌برداری از شرکت با افول قیمت سیمان مواجه شد تصریح کرد: در آن از 180 میلیون تن سیمان تولید شده در خوشبینانه‌ترین حالت 60 تن فروخته می شد که این امر مشکلاتی را در پ داشت.

مدیرعامل شرکت سیمان خمسه، مالیات را مهم ترین مشکل فعلی شرکت خواند و اظهار داشت: پرونده های مالیاتی سال های 91 تا 95 در امور مالیاتی ابهر در حال رسیدگی است.

وی گفت: بررسی تراکنش های حساب شخصی سرمایه گذاران به چالش بزرگی تبدیل شده و فعالیت جنبی و سرمایه گذاری جدید را تحت شعاع خود قرار داده است.

فلاحی با بیان اینکه این شرکت به مدت 20 سال معاف از مالیات است خاطرنشان کرد: در حالی که دفاتر شرکت در سیستم مالیاتی ثبت شده و مالیات برای آن رد می شود.


مدیرکل امور مالیاتی استان نیز با بیان اینکه واحدهای معاف از مالیات نیز باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کرده و بر اساس مستندات و طبق قانون، مالیات آن ها به نرخ صفر مشمول شود گفت: پرونده مالیاتی شرکت آندیا فولاد نیز سال گذشته به استان زنجان آمده و تلاش می شود تا مشکل این واحد تولیدی نیز مرتفع شود.

میرحیدر رضوی خاطرنشان کرد: بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور آن دسته از واحدهای تولیدی که با پرداخت مبلغ به حساب دستگاه های امدادی مانند هلال احمر، بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) به هموطنان سیل زده کمک کنند آن مبلغ از درآمد مشمول مالیات سال 98 واحدها کسر خواهد شد

منبع: خبرگزاری ایرنا .

تعداد نمایش ها (22)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

آرشیو

دسته ها

دی ان ان