اخبار پورتال استان زنجان

نمایش جزئیات مطلب

بهره مندی بیش از 60 روستا از اینترنت در زنجان

سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت: ۴۴ سایت مطابق با دستور وزیر در استان اجرایی شده است درحالی که هر سایت بر اساس موقعیت جغرافیایی یک تا چهار روستا را تحت پوشش قرار داده است،  در این راستا بیش از ۶۰ روستا بهره‌مند از اینترنت شده‌اند.

بهره مندی بیش از 60 روستا از اینترنت در زنجان

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان حامد سرائی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به این‌که یکی از برنامه‌هایی که برای سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان پیش‌بینی شده بود افتتاح  پروژه ها بود که عملا این امر انجام نگرفت، اظهار داشت: مشکلات در زمینه دسترسی به اینترنت در سطح استان بالا بود در همین راستا وزیر ارتباطات دستور به آغاز کار پروژه ها بدون  مراسم افتتاح دادند، تا در طول ماه‌های پیش رو که وضعیت ارتباطات به حد قابل قبولی رسید مراسم افتتاح برگزار شود.

وی افزود: در سطح شهر‌های استان به لحاظ دسترسی به اینترنت پر سرعت از طریق ارتباطات سیمی با ADSL و دسترسی سیار که مبتنی بر نسل‌های سوم و چهارم ارتباطات است، مسئله‌ حادّی مطرح نیست. با این وجود دسترسی به اینترنت در شهر‌ها قابل قبول بوده اما  در برخی نقاط شهری مطلوب نیست. این در حالی است که شرایط در روستا‌ها متفاوت‌تر بوده و مسائل و مشکلاتی پیرامون ارتباطات روستایی وجود دارد.

سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان با بیان این‌که مناطقی که مسطح بوده و دسترسی راحت‌تری وجود داشته در بهره‌مندی از اینترنت شرایط بهتری دارند گفت: این در حالی است که شهرستان خدابنده و ماهنشان به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه جزو محروم‌ترین مناطق از لحاظ دسترسی به اینترنت محسوب می‌شدند. بر همین اساس وزیر ارتباطات تصمیم گرفتند ۴۴ سایت روستایی تا پایان آبان و ۵۵ سایت تا دهه فجر با اولویت این دو شهرستان راه‌اندازی شود.

وی خاطر نشان کرد: ۴۴ سایت مذکور مطابق با دستور وزیر در استان اجرایی شده است. این در حالی است که هر سایت بر اساس موقعیت جغرافیایی یک تا چهار روستا را تحت پوشش قرار داده است، در این راستا بیش از ۶۰ روستا بهره‌مند از اینترنت شده‌اند.

سرایی با اشاره به این‌که مجتمع آی‌سی‌تی استان در مراحل نهایی اجرا قرار دارد گفت: یکی از رویکرد‌ها این است که دیتا سنتر(مرکز داده) با فعالیت بخش خصوصی آغاز به کار کند، چراکه از ورود بخش دولتی به فعالیت‌های اقتصادی پرهیز داریم. با این حال بر اساس شعار سال که جهش تولید نام گرفته است سعی بر این شده تا به واسطه شرکت‌های فعال در بخش خصوصی، این امر محقق شود در این راستا رایزنی‌های اولیه نیز انجام گرفته است. بعد از راه‌اندازی مجتمع آی‌سی‌تی، تسهیلات مربوط به شرکت بخش خصوصی اعطا خواهد شد تا بتواند دیتا سنتر را در استان راه‌اندازی کند.

سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این‌که بسیاری از تجهیزات حوزه آی‌سی‌تی از خارج از کشور وارد می‌شود و در حال حاضر در شرایط تشدید تحریم قرار داریم عنوان کرد: علاوه بر مشکل مذکور، افزایش نرخ ارز نیز سبب شد تا هزینه احداث سایت‌ها بالاتر رود، به طوری که برای ارتقاء هر سایت حداقل یک میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با بیان این‌که بر اساس برنامه ششم توسعه باید ۸۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار در سطح کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده و از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شوند تصریح کرد: قبل از سفر وزیر ارتباطات به استان، تعداد روستاهای بهره‌مند از اینترنت ۶۰ درصد بود که در طول دو ماه اخیر بهره‌مندی به ۶۵ درصد رسیده است.

سرائی با بیان این‌که برخی از روستا‌های زیر ۲۰ خانوار به دلیل همجواری با سایت‌های راه‌اندازی شده در روستا‌های بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش و بهره‌مندی از اینترنت قرار گرفته‌اند گفت: در ابتدای برنامه سعی بر این است تا روستا‌هایی با تعداد خانوار‌های بالا در اولویت بهره‌مندی از اینترنت قرار گیرند.

حامد سرایی با اشاره به این‌که دسترسی به اینترنت تلفن ثابت برای  کاربران مقرون به صرفه است، اما مشکلاتی در برخی مناطق شهری به لحاظ دسترسی به تلفن ثابت و به  تبع آن اینترنت وجود دارد گفت: مشکلات پروژه توسعه دسترسی ارتباطات ثابت در کوی نارون، فاز پنج گلشهر، و کوی‌فرهنگیان از شهرستان زنجان و کوی نیکان از شهرستان ابهر  به اتمام رسیده است، در تلاش هستیم سایر  نقاط شهری که فاقد تلفن ثابت هستند تا پایان سال بتوانند از این امکانات بهره‌مند شوند.

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

آرشیو اخبار استان

دسته ها

آرشیو خدمات دستگاه ها

دسته ها

دی ان ان